Esileht   |   Kirjastusest   |   Mõttelugu   |   Kontakt   |   Raamatud   |   Tingimused   |   Privaatsus  
Rein Taagepera

Kahepaikne

328 lk., 140x205, 2024

Rein Taagepera on oma järjekordse mälestusteraamatuga jõudnud aega, mil Saksamaal, Marokos, Kanadas, Soomes ja lõpuks USA-s elanud, võõra võimu poolt tõrjutud pagulasest saab 1991 „väliseestlane“. Kodutee oli just nagu avali ja pagulased katsusid naasta. Õnnestus see aga ainult poole eluga. Ees ootasid sotsiaalteaduskond Tartus, sekka ootamatu presidendikampaania ja nõukajärgse olme omapärad. Selle kõrvale jäi retk Udmurtiasse ja naasmine Marrakeši, Eesti Californiaga kõrvuti aastatuhande lõpul, kahepaiksuse vaev ja võimalused. Raamatu fotomaterjal on autori erakogust. 

Raamatu ilmumist on toetanud Eesti Kultuurkapital.
Viivi Luik

Pühaduse purunemine

320 lk., 140x200, 2024
“Pühaduse purunemine” on Viivi Luige (1946) esseede ja artiklite kogu, mis sisaldab tekste erinevatest kümnenditest, omandades mõningaid uusi mõõtmeid ja tähendusi, mis raamatu koostamise käigus ka autorit ennast on mõnevõrra üllatanud. Siin on nad kõik koos ühiste kaante vahel.
Kõige uuem, seni ilmumata tekst “Kirjaoskus, sõda ja elevandiluust torn” on kirjutatud 2024. aasta kevadel.
Kõik lood kõnelevad tänapäevast. Järjekordsest hulluse ajajärgust, mille kaasosalised ja tunnistajad on need, kes tänases maailmas elavad.

Raamatu väljaandmist on toetanud Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tartu linn ja Eesti Mõtteloo Sihtkapital ning Tartu linn.
Raamatud
ILMUMISE JÄRJEKORRAS
Selle aasta raamatud
SARJAD
Ajajõe tagant
Aken ilma
Avatud Eesti Raamat
Eesti kirjanikke
Eesti mõttelugu
Hieronymus
Ilmatargad
Kogutud luuletused
Palju aastaid
KATEGOORIAD
Ajalugu
Artiklid/esseed
Elulood
Filosoofia
Fotoalbumid
Huumor
Jutustused
Kirjavahetused
Lasteraamatud
Luulekogud
Lüüriline mõtisklus
Monograafia
Mälestused
Novellid
Näidendid
Romaanid
Sõnaraamatud
ÜLDNIMEKIRI
Pealkiri
Autor
ISBN
Tagasi
Imemuinasjutu morfoloogia

Lisa ostukorvi
19,83 €


Ilmumisaasta 2023-06-05
ISBN 978-9985-77-714-5
Tõlkinud Madis Arukask
Toimetanud Urmas Tõnisson
Sarja kujundus Jüri Kaarma
Ümbrise kujundus Eve Kask
Lehekülgi 232
Mõõdud 140x215
Köide õmmeldud brošüür ümbrisega


Kategooria Filosoofia
Raamatusari Avatud Eesti Raamat


Raamatust lähemalt

Vladimir Proppi (1895–1970) “Imemuinasjutu morfoloogia” on rahvusvahelise folkloristika ajaloos üks kultusteoseid. Kirjutatud ajavahemikus 1918–1928, vahetult enne Nõukogude ühiskonna jõhkrat “suurpuhastust”, ilmus see veel ideoloogiast puutumatuna. Seda on piltlikult nimetatud arhitektuuriuurimuseks etnograafia valdkonnas või muinasjutu elava organismi uurimisega ja selle skeleti ülevaatusega röntgenipiltide vahendusel. Teose tegid üle maailma kuulsaks inglise tõlge (1958) ja selle parandatud trükid. Humanitaarteadustes oli tol ajal strukturalismi ja semiootika kõrgaeg, mille laineharjale sattus Proppi teos nii Nõukogude Liidus kui ka mujal. Muinasjutu morfoloogia on ühe juturühma süvastruktuuri kirjeldus, kuid ühtlasi meetod narratiivi üksikasjalikuks läbivaatuseks. Eesti väljaandele on põhjaliku ajaloolise taustaga saatesõna kirjutanud Ülo Valk. 

Raamatu väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapital ja Postimees.